Fizyoterapi Programı

Dili Türkçe
Bölüm Başkanı (yada Eşdeğeri) Öğr. Gör. Onur Seçgin NİŞANCİ
Süresi (Yıl) 2
İkinci Öğretim -
Kontenjanı Normal Öğretim:
Staj Durumu Var
Mezuniyet Ünvanı  Fizyoterapi Teknikeri
ÖSYM Tipi TYT
Ders Müfredatı Tıklayınız

 

Program Hakkında Bilgi:Fizyoterapi programı fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları hakkında genel ve pratik bilgiler içeren fizik tedavi alanında ihtiyaç duyulan eksik sağlık teknikerlerini yetiştiren 4 yarı yıllık bir önlisans programdır.. Bu programdan mezun olan öğrencilere önlisans diploması ile fizyoterapi teknikeri ünvanı verilmektedir. Program mezunları fizik tedavi uzmanı veya fizyoterapist gözetiminde yapılacak olan egzersiz ve fizik tedavi uygulamalarına yardımcı olarak güvenli, kaliteli ve profesyonel hizmet verilmesine yardımcı olurlar.

 

 

Amaç ve Hedef: Bu programın amacı fizik tedavi hastalarında ortaya çıkabilecek her türlü probleme yönelik bilgileri alarak hastaların tedavi programlarına, fizik tedavi uzmanı veya fizyoterapist eşliğinde yardımcı olacak kaliteli ara insan gücünü yetiştirmektir.

 

 

Çalışma Alanları: Devlet hastanelerinde, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde, özel hastanelerin fizik tedavi ve rehabilitasyon üniterlerinde, fizyoterapist veya fizik tedavi uzmanı gözetiminde görev yapabilirler.

 

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar: ÖSYM tarafından yapılan lisans programlarına geçiş hakkı veren dikey geçiş sınavı(DGS)'nda başarılı oldukları taktirde, ilgili fakülte veya yükseokullarda Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Sağlık Yönetim programlarında lisans tamamlayabilirler.

 

 

İşbirliği Yapılacak Kurum ve Kuruluşlar: Programca uygulanması gereken öğretim faaliyetlerini planlama ve istihdam olanakları konusunda; Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu ve özel sağlık kuruluşları (Hastaneler, tıp merkezi, Rehabilitasyon merkezi vb.) ile işbirliği yapılır.

 

Laboratuvar İmkânları:

 

AKADEMİK PERSONEL

Öğr. Gör. Onur Seçgin NİŞANCİ

Öğr. Gör. Elif ÖZDÜNDAR

Öğr. Gör. Mehlika ALATAŞ

Ders İçeriklerine Ulaşmak İçin Tıklayınız